It is as small and handy as a travel alarm clock and yet offers so much more:that's the Bresser MyTime Travel. Travelers should always take with them thiscompact digital alarm clock with temperature and humidity display. Since it ispurely battery-driven, it can be used anywhere. The sophisticated designimpresses with clever details and straightforwardness.
On the compact display, you can see information about temperature and humidityfor the interior and exterior as well as the hygro trend. The current roomclimate is illustrated by an icon (too dry, optimal, too wet). The currenttime, date, and weekday are set automatically by a radio signal.
A huge plus is the integrated alarm function with snooze mode. It makes theBresser MyTime Travel the ideal travel companion. At the set time, an alertwill sound. It can be paused for about five minutes (snooze mode) or turnedoff at the push of a button. Apart from that, the alert can also be set for adefined temperature. When this temperature is reached, there will also be anacoustic signal.
The alarm clock comes with a wireless external sensor, which transmitsinformation about temperature and humidity. Optionally, up to threethermo/hygro-sensors can be connected at the same time.
Alarm clock and sensor are powered by 2x AAA batteries each (purchasedseparately).
Features:
- Small digital clock for traveling with temperature and humidity display
- Automatic time setting
- Display of time, date, weekday
- Display of inside and outside temperature (°C/°F selectable)
- Display of inside and outside humidity
- Room climate indicator
- Temperature alert
- Memory of daily min./max. values of temperature and humidity
- 12/24 hours mode
- Alarm clock with snooze mode
- Temperature alert for all external sensors
- Blue backlight
- Up to three thermo/hygro sensors connectable
- Flip out stand
The kit includes:
- Digital alarm clock
- Thermo/Hygro sensor
- User manual
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922028200 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 16x11x4 cm |
| Szállítási súly | 0.24 kg |
| Felhasználás helye | beltéri, kültéri |
| Típus | időjárás-állomás, óra |
| Beépített funkciók | higrométer, hőmérő, naptár, ébresztőóra, óra |
| Kialakítás | asztallapi, digitális, vezeték nélküli |
| Használat | otthoni használatra |
| === Elválasztójel === | Higrométer (levegő páratartalma) |
| Mértékegységek | % (RH) |
| Mérési tartomány | 20% és 99% között |
| Mérési felbontás | 0,01% |
| === Elválasztójel === | Hőmérő (hőmérséklet) |
| Mértékegységek | °C, °F |
| Mérési tartomány beltéren | 0...+50 °C |
| Mérési tartomány beltéren | 0 — 50 |
| Mérési tartomány kültéren | -20...+60 °C |
| Mérési tartomány kültéren | -20 — 60 |
| Mérési felbontás | 0.1 °C |
| === Elválasztójel === | Óra (idő/dátum/naptár) |
| Óra | yes |
| Időformátum | 12 órás, 24 órás |
| Naptár | yes |
| Ébresztőóra | yes |
| Automatikus szinkronizáció | DCF (CET) |
| Rendeltetés | aktuális dátum és a hét napjának megjelenítése, ébresztési üzemmódok: munkanapok (hétfőtől péntekig), naptári napok (hétfőtől vasárnapig) |
| === Elválasztójel === | Általános műszaki jellemzők |
| Képernyő típusa | egyszínű |
| Képernyők száma | 1 |
| Képernyők száma | 1 |
| Rádiójelek frekvenciája, MHz | 433 |
| Rádiójelek hatósugara, m | 30 |
| Tápellátás | AAA elemek, 1,5 V (a készlet nem tartalmazza): időjárás-állomás – 2 db, kültéri érzékelő – 2 db |
| Váz | műanyag |
| Vázszín | fekete |
| Működési hőmérséklet-tartomány (beltéren), °C | 0 — 50 |
| Üzemi hőmérséklet-tartomány (külső érzékelő) | -20 — 60 |
| Csatlakoztatott kültéri érzékelők száma | akár 3 db (1 db mellékelve) |
| Megvilágítás | kék |
| Kényelmi szint értékelése összességében | yes |
| Elérhető meteorológiai trend | yes |
| Meteorológiai trend | a következő 6 órára |
| Vezeték nélküli érzékelő | yes |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
| Szállítási mód | Fizetési mód | Szállítási díj |
| Személyes átvétel | Barion online fizetés | ingyenes |
| Személyes átvétel | Előre utalás | ingyenes |
| GLS futárszolgálat | Barion online fizetés | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Előre utalás | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Utánvét GLS | 2 500 Ft |
| GLS csomagpont | Barion online fizetés | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Előre utalás | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Utánvét GLS | 2 200 Ft |
| Szállítási mód / Fizetési mód | Szállítási díj |
| Személyes átvételBarion online fizetés | ingyenes |
| Személyes átvételElőre utalás | ingyenes |
| GLS futárszolgálatBarion online fizetés | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálatElőre utalás | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálatUtánvét GLS | 2 500 Ft |
| GLS csomagpontBarion online fizetés | 1 800 Ft |
| GLS csomagpontElőre utalás | 1 800 Ft |
| GLS csomagpontUtánvét GLS | 2 200 Ft |
Bresser My Time Travel ébresztőórás időjárás állomás 73254
- Bresser
- 73254
- 0,24 kg
Szállítás és készlet információ
-
11 390 Ft 11 990 Ft
Mennyiségi kedvezmények
5 db vásárlásakor 3% kedvezmény
10 db vásárlásakor 5% kedvezmény

